SZJA bevallás 2025

Böröcz Zoltán

Mit mond rólunk 3 kedves ügyfelünk, miután mi lettünk a könyvelőjük?

Kikérdeztük őket részletesen, fogadjátok szeretettel a rövid videót:

SZJA 2025 – ellenőrizd az előre elkészített SZJA tervezeted az ügyfélportálodon

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által összeállított 2024. évi Szja-bevallási tervezetek 2025. március 15-től elérhetők az eSZJA oldalon. Az adózóknak érdemes alaposan átnézniük és szükség esetén módosítaniuk a tervezetet, hogy minimalizálják az adókockázatokat, valamint maximálisan kihasználják a jogszabályok nyújtotta adókedvezményeket.

Mire érdemes figyelni az Szja-bevallás ellenőrzésekor?

A NAV a belföldi munkáltatói és kifizetői adatszolgáltatások alapján állítja össze a magánszemélyek adóbevallási tervezetét. A legtöbb esetben ez a tervezet önálló ellenőrzés és módosítás nélkül 2025. május 20-án automatikusan érvényessé válik.

Fontos azonban, hogy egyes adózóknak ki kell egészíteniük a bevallásukat. Ez különösen igaz azokra, akik ingatlan-bérbeadásból vagy értékesítésből származó bevételt értek el, külföldi jövedelemmel rendelkeznek, ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből származó nyereséget vagy veszteséget számoltak el vagy önálló vállalkozást folytatnak.

• Ingatlanbérbeadásból származó jövedelem

Ha az ingatlant egy társaság (kifizetőnek minősülő adózó) bérli, és adatot szolgáltat a NAV felé, akkor az adóbevallási tervezet tartalmazza a bérbeadásból származó jövedelemre vonatkozó adatokat, beleértve a kifizető által levont személyijövedelemadó-előleget is. Amennyiben a bérbeadó év közben 10%-os költséghányad alkalmazásáról nyilatkozott, de jelentős kiadásai merültek fel, érdemes megfontolnia a tételes költségelszámolás választását az adóalap pontosabb megállapítása érdekében.

Ha az ingatlan bérlője magánszemély, akkor a bérbeadásból származó bevételt, a felmerült költségeket, a jövedelmet, valamint a negyedévente befizetett adóelőleget a bérbeadónak kell bevallania az SZJA-bevallásban.

Azok számára, akik 2024-ben kizárólag ingatlanbérbeadásból szereztek jövedelmet, a NAV nem készít adóbevallási tervezetet, így nekik saját maguknak kell elkészíteniük és benyújtaniuk a bevallást.

• Ingatlanértékesítésből származó jövedelem

Ha az ingatlant a magánszemély alacsonyabb áron adta el, mint amennyiért korábban vásárolta, vagy az értékesítés a vásárlástól számított öt év elteltével történt, akkor SZJA szempontjából nem keletkezik jövedelem, és az ingatlanértékesítésből származó bevételt nem kell feltüntetni az SZJA-bevallásban.

Más esetekben a magánszemélynek saját magának kell kiszámítania az ingatlanértékesítésből származó jövedelmét, és ennek megfelelően kiegészítenie az adóbevallási tervezetet

• Ingóság értékesítéséből származó jövedelem

Ha a magánszemély ingóértékesítésből származó jövedelme – feltéve, hogy az nem gazdasági tevékenységből ered – nem haladja meg a 200 ezer forintot, akkor nem keletkezik adófizetési kötelezettség.

Amennyiben a bevétel meghaladja ezt az összeget, csak a 200 ezer forint feletti rész után kell 15%-os SZJA-t fizetni. Ebben az esetben a teljes jövedelmet be kell vallani, azonban a kiszámított adó összegét 30 ezer forinttal csökkenteni kell.

• Külföldről származó jövedelem

A külföldi forrásból származó jövedelmek adókötelezettségének meghatározásához nemcsak a magyar személyi jövedelemadó törvényt, hanem az adott ország jogszabályait és a Magyarország és a forrásország közötti nemzetközi egyezményeket is figyelembe kell venni.

Például a külföldről származó kamat- és árfolyamnyereség jellemzően csak Magyarországon adóköteles, míg az osztalékot általában mind külföldön, mind belföldön adó terheli.

Gyakran előfordul, hogy egy külföldi forrásból származó jövedelem után Magyarországon is SZJA-fizetési kötelezettség keletkezik. Ilyen eset lehet például, ha:

  • a magánszemély külföldi banknál vagy befektetési szolgáltatónál vezet értékpapírszámlát vagy
  • külföldi munkáltató számára végez munkát Magyarországról.

A NAV az Szja-bevallási tervezet összeállításakor nem rendelkezik ezekről az információkról, azonban később automatikusan értesülhet róluk külföldi adatcserék révén. Az Európai Unión belül a DAC 1 szabályozás alapján kaphat információt, míg a világ több mint 100 országából automatikus információcsere keretében érkezhet adat a külföldi bankoknál vezetett számlákról.

• Ellenőrzött tőkepiaci ügylet (ETÜ)

Ha valaki ellenőrzött tőkepiaci ügyletből (ETÜ) származó nyereséget vagy veszteséget realizál, érdemes figyelnie az adókiegyenlítés lehetőségére, hiszen ezzel személyi jövedelemadót takaríthat meg!

Amennyiben a magánszemély belföldi bankon vagy befektetési szolgáltatón keresztül – például részvényértékesítésből – szerez jövedelmet, a NAV az SZJA-bevallási tervezetben feltünteti annak összegét. Az adókiegyenlítésre vonatkozó adatokat azonban a bevallásban mindenképpen ki kell tölteni, mivel ezt a NAV nem készíti el automatikusan.

Az adókiegyenlítés lényege, hogy az adott adóév és a következő két év során az ETÜ nyereség és veszteség egymással szemben elszámolható, így csökkenthető az adófizetési kötelezettség.

Ha az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem külföldi banknál vagy befektetési szolgáltatónál keletkezik, a NAV által készített bevallási tervezet ezt egyáltalán nem tartalmazza. Az adókiegyenlítés azonban ezekre a jövedelmekre is alkalmazható, feltéve, hogy a bevallást megfelelően kiegészítik és benyújtják.

• Kriptoügyletek

A NAV által készített bevallási tervezetben a kriptoügyletekből származó adatok nem szerepelnek, kivéve, ha a bevétel kifizetőtől származik, aki erről adatot szolgáltatott a NAV felé. Kriptoeszközök esetében adókötelezettség akkor keletkezik, ha az eszköz kikerül a kriptovilágból, például amikor pénzre váltják, vagy ha valaki kriptoeszközzel vásárol terméket vagy szolgáltatást.

Amennyiben a 2024-ben realizált bevétel meghaladja a tárgyévben kriptoeszközök megszerzésére, valamint az ügyletekhez kapcsolódó díjakra és jutalékokra fordított igazolt kiadásokat, akkor ügyleti nyereséget kell megállapítani, amely után 15% személyi jövedelemadót kell fizetni.

A kriptoügyletekre is vonatkoznak a kétéves adókiegyenlítési szabályok, így még akkor is érdemes kiegészíteni a bevallási tervezetet, ha valaki 2024-ben veszteséget realizált kriptoeszközökön.

Adókedvezmények az SZJA-bevallásban

• Családi adókedvezmény érvényesítése az SZJA-bevallásban

A családi adókedvezményt a szülők az adóbevallásban eltérően is érvényesíthetik az év közben tett adóelőleg-nyilatkozattól. Ez azt jelenti, hogy ha az év során csak az egyik szülő vette igénybe a kedvezményt, de a másik szülő is jogosult lenne rá, akkor a bevallásban megoszthatják egymás között. Ez különösen előnyös lehet, ha az egyik szülő alacsonyabb jövedelme miatt nem tudta teljes mértékben kihasználni a kedvezményt.

• 25 év alatti fiatalok kedvezménye

A 25 év alattiak személyi jövedelemadó-mentessége automatikusan érvényesül a munkáltató vagy kifizető által levont adóelőlegben. Ha ez év közben nem történt meg, az adóbevallásban utólag is igénybe vehető.

• 30 év alatti anyák kedvezménye

A legalább egy gyermeket nevelő 30 év alatti anyák bizonyos jövedelemtípusokra vonatkozóan SZJA-mentességre jogosultak.

• Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye

Azok az anyák, akik legalább négy gyermeket neveltek, SZJA-mentességet élveznek munkabérük és egyes jövedelmeik után.

• Személyi kedvezmény

Bizonyos betegségek esetén az érintettek éves szinten több tízezer forintos adókedvezményre jogosultak.

• Első házasok kedvezménye

Azok a párok, akik az elmúlt két évben házasságot kötöttek, havi 5 000 forint adókedvezményt vehetnek igénybe, legfeljebb 24 hónapon keresztül.

Ha valaki év közben nem nyilatkozott ezekről a kedvezményekről, de jogosult rájuk, az adóbevallásban utólag is érvényesítheti azokat.

Feladatok az SZJA-bevallással kapcsolatban

Ha az adózó egyetért a NAV által készített bevallási tervezettel, és nincs szükség módosításra, akkor a bevallás 2025. május 20-án automatikusan véglegessé válik.

Amikor módosítás szükséges:
  • Külföldi jövedelem esetén – A NAV nem szerepelteti a bevallási tervezetben a külföldről származó bevételeket (pl. munkajövedelem, osztalék, árfolyamnyereség), így ezeket a magánszemélynek kell feltüntetnie.
  • Őstermelők, egyéni vállalkozók és adószámos magánszemélyek – Nekik minden esetben ki kell egészíteniük és be kell nyújtaniuk az adóbevallást, mert a NAV tervezete nem tartalmaz minden szükséges adatot.

  • Ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem esetén – Különösen, ha a bérlő magánszemély volt, mert ebben az esetben a NAV nem rendelkezik erről információval.

  • Ellenőrzött tőkepiaci ügyletből (ETÜ) származó nyereség vagy veszteség esetén – Az adókiegyenlítés lehetősége miatt fontos, hogy az érintett összegeket megfelelően feltüntessük a bevallásban.

Hogyan módosítható az SZJA-bevallási tervezet?

Az adóbevallási tervezet 2025. május 20-ig módosítható az alábbi módokon:

  • Elektronikusan: A NAV eSZJA rendszerébe bejelentkezve a tervezet könnyen szerkeszthető és beküldhető.
  • Papíralapon: Az adózó kitöltheti a 24SZJA-nyomtatványt, majd postai úton elküldheti a NAV-nak.
Akár ezzel a témával kapcsolatban, akár más témákkal kapcsolatban szeretettel várunk irodánkban konzultációra, hívj vagy írj nekünk a lenti űrlap segítségével!

Megosztási lehetőségek:

Figyelem! A bejegyzés a megírása pillanatában érvényes törvények és adószabályok alapján a legnagyobb gondossággal készült. Kérünk vedd figyelembe, hogy az adott szabályok változhatnak. Kérdezz meg minket vagy könyvelődet a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!

Vélemények
Kövess minket
Iratkozz fel, hogy képben legyél

Kérj tőlünk ajánlatot!

Ha valamelyik szolgáltatással kapcsolatban kérdés merült fel benned, vagy egy ötlettel fordulnál hozzánk, akkor keress nyugodtan az oldalon található elérhetőségek egyikén!

Ajánlatkéréshez kérlek, hogy töltsd ki az űrlapot, vagy küldd el ezeket az adatokat emailben.

Amennyiben szimpatikusak vagyunk neked és szeretnél velünk közösen dolgozni, vedd fel velünk a kapcsolatot!

Mi már nagyon várjuk a közös munkát! 🙂

Ajánlatkérés

hogy mindig
képben legyél

Iratkozz fel, hogy ne maradj le semmiről