Példákkal mutatjuk be, hogy mennyibe is kerül az átalányadózás 2022-ben

Böröcz Zoltán

Korábbi cikkünkben már bemutattuk az átalányadózási rendszert, de még mindig nagyon sokan meglepődnek azon, hogy mennyivel is kell többet fizetni, mint a korábbi KATA időszakban KATA-sként. Ezért most összegyűjtöttük, hogy mikor mennyit kell fizetni és kiszámoltunk 3 példát, amiből láthatod, hogy mikor mekkora adózási kötelezettséggel jár az átalányadózás.

Korábbi cikkünk:
Mindent az átalányadózásról

Röviden újra: mi is az átalányadózás?

Az átalányadózás egy adózási módszer, amit kizárólag egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők választhatnak. Társas vállalkozások, pl. Bt-k sem választhatják.

Az átalányadó lényege, hogy a tételes költségelszámolás helyett a vállalkozó tevékenységétől függően különböző mértékű költséghányaddal csökken a személyi jövedelemadó (SZJA) alapja, és az így csökkentett adóalap után kell megfizetni az SZJA-t, a TB járulékot illetve a szociális hozzájárulási adót (SZOCHO).

Az átalányadózást azok az egyéni vállalkozók választhatják, akiknek az átalányadós adóév előtti adóévben nem haladta meg a bevételük az éves minimálbér tízszeresét. A minimálbér 2022-ben havi 200 ezer forint, így az éves bevétel 2022-ben 24 millió forint lehet.

Mi a költséghányad?

Az egyéni vállalkozó vagy őstermelő tevékenysége határozza meg a költséghányad mértékét. A költséghányad lényege, hogy az összes bevétel hány százaléka után nem kell adót fizetni. Amennyiben a költséghányad 80%, akkor a szabály alapján a maradék 20% bevétel után kell csak adózni.

Háromféle költséghányad létezik: 90%, 80% és 40%

A korábbi cikkünkben megtalálod, hogy te melyik kategóriába tartozhatsz, de az átalányadózók nagy része a 40%-os költséghányadba tartozik. Ez azt jelenti, hogy a bevételed 60%-a után kell adókat (SZJA, TB járulék és SZOCHO) fizetni.

Fontos még: adómentes értékhatárok átalányadózás esetén

A következőekben meghatározott költséghányadokhoz tartozó árbevételi határokig
• n
em főállású átalányadózóként teljes adó és járulékmentességet élvezel;
• főállású átalányadózó vállalkozóként pedig SZJA mentes vagy:

  • 90%-os költséghányad esetén: 12.000.000 Ft árbevételig (12.000.000 * 10% = 1.200.000 Ft jövedelem adó és járulékmentes) – az arra jogosító tevékenység esetén
  • 80%-os költséghányad esetén: 6.000.000 Ft árbevételig (6.000.000 * 20% = 1.200.000 Ft jövedelem adó és járulékmentes) – az arra jogosító tevékenység esetén
  • 40%-os költséghányad esetén: 2.000.000 Ft árbevételig (2.000.000 * 60% = 1.200.000 Ft jövedelem adó és járulékmentes)

Az átalányadós vállalkozáshoz tartozó adókötelezettségek

Szja (15%)

Negyedévente személyi jövedelemadó előleget kell fizetned, majd évente szükséges elszámolni a bevallásban.
FONTOS: van az adómentes sáv (fent)

Társadalombiztosítási járulék (18,5 %)

Főállású egyéni vállalkozóként a TB járulékod alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bérminimum. Tehát ha főállásúként a tényleges jövedelmed nem éri el ezt a járulékfizetési alsó határt, akkor is meg kell fizetned ezeknek megfelelően a tb-járulékot az adómentességtől függetlenül.

Másodfoglalkozásúként viszont csak az adómentes határ feletti tényleges jövedelem után kell fizetned a járulékot.

SZOCHO (szociális hozzájárulási adó, 13%)

Főállású egyéni vállalkozóként a minimum adóalap a minimálbér/garantált bérminimum 112,5 százaléka (időarányosan).

Iparűzési adó (1%)

2022-ben 1% (normál esetben maximum 2%) – az aktuális iparűzési adó kulcsokról az Államkincstár oldalán tájékozódhatsz.

Kamarai hozzájárulás

Évente 5.000Ft, ha kizárólag a Kereskedelmi és Iparkamarához tartozol.

ÁFA

Alapból akkor kell vele számolnod, ha nem választasz alanyi adómentességet vagy meghaladod az éves értékhatárt és átkerülsz az ÁFA-körbe. Éves működés esetén 12 millió Ft az alanyi mentesség határa, ha évközben alapítod a vállalkozásodat, akkor naptári napra arányosítani kell a 12 milliót.

Nézzünk 3 konkrét példát, amiből jól láthatod te is, hogy mi a különbség az átalányadó és a KATA rendszere között:

Első példa: Egy-egy hónapban nem kerestél semmit korábban KATA-sként, és most átalányadózol

KATA időszakban:

Korábban KATA-sként főállásúként bevételtől függetlenül volt az 50.000Ft havi KATA adóköltséged és az iparűzési adó, aminél most 1%-kel fogunk számolni (ha nem IPA mentes városba voltál bejelentve). 

Költség: 50.000Ft.

Átalányadózó főállású egyéni vállalkozóként (40%-os költséghányaddal):

Átalányadózóként a 40%-os sávval számolunk, a legtöbben ebben vannak.

  • A minimálbér/garantált bérminimum után kell megfizetned az SZJA-t, a SZOCHO-t és a TB járulékot.
  • SZJA-t nem kell fizetned.
  • Iparűzési adó.

Költség: 86.125Ft, ami a korábbi KATA költség ~172%-a.

Második példa: Havi 500.000Ft-ot kerestél korábban KATA-sként, és most átalányadózol

KATA időszakban:

Korábban KATA-sként főállásúként bevételtől függetlenül volt az 50.000Ft havi költséged és az iparűzési adó, aminél most 1%-kel fogunk számolni (ha nem IPA mentes városba voltál bejelentve). 

Költség: 55.000Ft, ami az 500.000Ft 11%-a.

Átalányadózó főállású egyéni vállalkozóként (40%-os költséghányaddal):

Most átalányadózóként valószínűleg a 40%-os sávban vagy, ezért ezzel számolunk.

  • Az 500.000Ft 60%-a után kell megfizetned az SZJA-t, a SZOCHO-t és a TB járulékot.
  • Amennyiben éves szinten nem haladtad meg az adómentes értékhatárodat (40%-os költséghányadnál ez 2.000.000Ft árbevételig), akkor SZJA-t nem kell fizetned.
  • Iparűzési adó.

 

Költség az éves 2 milliós bevételi értékhatáron belül: 89.725Ft, ami az 500.000Ft ~18%-a.
Költség az éves 2 milliós bevételi értékhatáron kívül: 143.100Ft, ami az 500.000Ft ~29%-a.

Harmadik példa: Havi 1.000.000Ft-ot kerestél korábban KATA-sként, és most átalányadózol

KATA időszakban:

Korábban KATA-sként főállásúként bevételtől függetlenül volt az 50.000Ft havi költséged és az iparűzési adó, aminél most 1%-kel fogunk számolni (ha nem IPA mentes városba voltál bejelentve). 

Költség: 60.000Ft, ami az 1.000.000Ft 6%-a.

Átalányadózó főállású egyéni vállalkozóként (40%-os költséghányaddal):

Most átalányadózóként valószínűleg a 40%-os sávban vagy, ezért ezzel számolunk.

  • Az 1.000.000Ft 60%-a után kell megfizetned az SZJA-t, a SZOCHO-t és a TB járulékot.
  • Amennyiben éves szinten nem haladtad meg az adómentes értékhatárodat (40%-os költséghányadnál ez 2.000.000Ft árbevételig), akkor SZJA-t nem kell fizetned.
  • Iparűzési adó.

Költség az éves 2 milliós bevételi értékhatáron belül: 93.325Ft, ami az 1.000.000Ft ~9%-a.
Költség az éves 2 milliós bevételi értékhatáron kívül: 286.200Ft, ami az 1.000.000Ft ~29%-a.

Még 1-2 extra információ:

Ha nyugdíjas vagy,

akkor egész éves működés esetén 40 % költséghányaddal a 2 millió forint bevételig, 80% költséghányad esetén a 6 millió forintig, 90%-os költséghányad alkalmazhatósága esetén pedig 12 millió forint árbevételig csak iparűzési adófizetési kötelezettség terhel. Nyugdíjas átalányadózó egyéni vállalkozóként az adómentes bevételi határ felett is csak 15 % SZJA terhel.

Másodállású átalányadózó egyéni vállalkozóként

Ha van heti 36 órát meghaladó munkaviszonyod, akkor egyéni vállalkozásod másodállású egyéni vállalkozásnak minősül. Ebben az esetben 40% költséghányad esetén a 2 millió forint bevételig, 80% költséghányad esetén a 6 millió forintig, 90%-os költséghányad alkalmazhatósága esetén pedig a 12 millió forint árbevételig csak iparűzési adófizetési kötelezettség terhel.

A mentes bevételi határok átlépése után viszont mind az SZJA-t (15%) mint a TB járulékot (18,5%) mint a SZOCHO-t (13%) is meg kell fizetned.

A fenti példák a teljesség igénye nélkül, szemléltetésképpen készültek. Ha gondolkozol egyéni vállalkozás megalakításán vagy a számokat szeretnéd valakivel átgondolni, keress minket bátran és kalkuláljunk együtt!

„Class aptent taciti sociosqu ad litora per conubia nostra, per inceptos himenaeos .Aenean non turpis vitae ligula tristique sagitt isras varius erat pulvinar eros pretium”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus quis arcu est. Quisque posuere est arcu, id hendrerit orci pulvinar id. Cras egestas metus sit amet felis accumsan, vitae placerat libero sodales. Morbi efficitur maximus massa et aliquam. Quisque vel viverra augue.

Nullam scelerisque erat nisl, eu aliquet quam porttitor et. Aliquam molestie sem augue, non egestas nunc sagittis in. Suspendisse vehicula turpis eget leo sollicitudin, dapibus commodo massa facilisis.

Ut ac tortor eget nibh condimentum congue. In facilisis porttitor iaculis. Etiam vestibulum, nisl nec molestie egestas, velit lorem venenatis tellus, pellentesque blandit nulla sapien accumsan velit. Vivamus purus nunc, dictum nec elit viverra, semper iaculis risus.

Megosztási lehetőségek:

Figyelem! A bejegyzés a megírása pillanatában érvényes törvények és adószabályok alapján a legnagyobb gondossággal készült. Kérünk vedd figyelembe, hogy az adott szabályok változhatnak. Kérdezz meg minket vagy könyvelődet a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!

Vélemények
Kövess minket
Iratkozz fel, hogy képben legyél

Kérj tőlünk ajánlatot!

Ha valamelyik szolgáltatással kapcsolatban kérdés merült fel benned, vagy egy ötlettel fordulnál hozzánk, akkor keress nyugodtan az oldalon található elérhetőségek egyikén!

Ajánlatkéréshez kérlek, hogy töltsd ki az űrlapot, vagy küldd el ezeket az adatokat emailben.

Amennyiben szimpatikusak vagyunk neked és szeretnél velünk közösen dolgozni, vedd fel velünk a kapcsolatot!

Mi már nagyon várjuk a közös munkát! 🙂

Ajánlatkérés

hogy mindig
képben legyél

Iratkozz fel, hogy ne maradj le semmiről