Azt általánosságban kijelenthetjük, hogy a nehezén már túl vagyunk. Miért?
Egy vállalkozás számára nagyon fontos, hogy a környezet ne változzon gyorsan és folyamatosan és főleg ne változzon kiszámíthatatlanul, és abban egyetérthetünk, hogy az elmúlt pár év sok ilyen gyors és nehéz változást hozott.
2020-ban kezdődött a Covid-dal, ami épphogy csak lecsengett, 2022. februárjában elkezdődött az orosz-ukrán háború, majd az energiaárak az egekbe lőttek, beindult a 90-es éveket idéző infláció. Ez utóbbi volt talán a legjelentősebb változást igénylő tényező a cégek életében, hiszen ilyenkor sok változtatásra van szükség és nem mindegyik hatásait lehet előre pontosan látni.
Szerencsére a kiszámíthatatlan időszakon már túl vagyunk (persze mindig hozhat meglepetést bármelyik év), emiatt ma már a kialakult helyzethez való alkalmazkodás jelent kihívást a cégeknek.
Ezen az ábrán az infláció alakulását látod az elmúlt pár évtizedben:
Csalóka lehet az ábra, mert az infláció nem az árakat mutatja, hanem az árak drágulásának ütemét, azaz amikor 2023. februárjában 25,4%-kal nőttek az árak az előző évhez képest, akkor ha utána 2024. februárjában 0% lenne az infláció, akkor az azt jelentené, hogy 2 év alatt 25,2%-kal nőttek az árak. De sajnos most úgy látszik, hogy 2024. februárjában valahol 5-8% között lesz az árak drágulásának üteme, ami azt jelenti, hogy 2 év alatt több, mint 30%-kal nőnek az árak.
Nincs teljesen általános cselekvési terv, mert vannak nagyon árérzékeny ágazatok, ahol sok a helyettesítő termék vagy szolgáltatás, és ott nehezebb árat emelni, vannak olyan iparágak, ahol egyáltalán nem gond az áremelés, mert szükség van a termékre – szolgáltatásra és nincs nagyon alternatívája.
Ugyanakkor az is sokat számít, hogy a versenytársak mit csinálnak. Ha árat emelnek, akkor neked is könnyebb, azonban, ha nem emelnek árat, de te igen, akkor gondban lehetsz majd és akár sok ügyfelet veszíthetsz.
Ebben a helyzetben az üzleti kihívások hatékony kezeléséhez elengedhetetlen volt, hogy a vállalatok áttekintsék üzleti modelljüket, és új stratégiákat dolgozzanak ki a növekedés felgyorsítására, miközben a károkat a kulcsfontosságú területeken minimalizálják. A vezetők különböző intézkedésekkel válaszoltak a kihívásokra, rugalmasságukkal igyekeztek kiegyensúlyozni a vállalat működésére és eredményeire gyakorolt növekvő költségek hatásait, ezzel próbálva sikeresen átvészelni a magas inflációs időszakot.
Egy ilyen mozgalmas időszakban minél nagyobb terhet cipel a cég, annál nehezebb gyors és hatékony változtatásokra, ezért a költségek akár jelentős csökkentése egy meghatározó irány volt. Milyen területeken lehetséges ez?
A vállalatok a létszámcsökkentések és átalakítási programok okozta termelékenységi kihívásokat technológiai fejlesztésekkel igyekeztek ellensúlyozni. A vállalatok technológiai kiadásai ezzel persze emelkedtek, ami ilyen környezetben elengedhetetlen. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a blokkláncok és a felhőszolgáltatások mind fontos eszközei az infláció elleni küzdelemnek a háttérfolyamatok automatizálása, a hatékony kiszolgálás és az agilis, adatvezérelt működési modellek révén.
Árakat eltérő mértékben emeltek a vállalkozások. Többen képesek voltak inflációt is meghaladó áremelésre, azonban sokan inkább kis mértékű áremeléssel (reál árcsökkentés) reagáltak a helyzetre.
A kis profitot termelő termékeket vagy szolgáltatásokat igyekeztek átalakítani, egyszerűsíteni vagy akár kivonni a piacról, így stabilizálva a helyzetüket.
Miután a fogyasztók összehúzták a nadrágszíjat, az olyan vásárlásokat, amiket a feleslegből szoktak megtenni (pl utazás, autóvásárlás, lakásfelszerelés) most elhalasztják a legtöbben. Emiatt ezek és az ezekhez hasonló ágazatok számára ez egy nehéz időszak volt és még mindig az.
Ha átalányadózó voltál 2022-ben akár csak egy napra is, akkor a bevallási tervezetet semmiképpen se fogadd el, mert az SZJA bevallásnak tartalmaznia kell az átalányadós adatokat is, aminek a kitöltéséhez a könyvelődtől kérj segítséget.
Akár ezzel a témával kapcsolatban, akár más témákkal kapcsolatban szeretettel várunk irodánkban konzultációra, hívj vagy írj nekünk a lenti űrlap segítségével!
„Class aptent taciti sociosqu ad litora per conubia nostra, per inceptos himenaeos .Aenean non turpis vitae ligula tristique sagitt isras varius erat pulvinar eros pretium”
Figyelem! A bejegyzés a megírása pillanatában érvényes törvények és adószabályok alapján a legnagyobb gondossággal készült. Kérünk vedd figyelembe, hogy az adott szabályok változhatnak. Kérdezz meg minket vagy könyvelődet a bejegyzés aktualitásával kapcsolatosan!
Ha valamelyik szolgáltatással kapcsolatban kérdés merült fel benned, vagy egy ötlettel fordulnál hozzánk, akkor keress nyugodtan az oldalon található elérhetőségek egyikén!
Ajánlatkéréshez kérlek, hogy töltsd ki az űrlapot, vagy küldd el ezeket az adatokat emailben.
Amennyiben szimpatikusak vagyunk neked és szeretnél velünk közösen dolgozni, vedd fel velünk a kapcsolatot!
Mi már nagyon várjuk a közös munkát! 🙂
Örömmel értesítünk, hogy elköltöztünk Veszprém belvárosába, az Ady Endre u. 5-ben a 3.emeletre!
Várunk Benneteket szeretettel Veszprémben!